Ніхто не повинен страждати від насильства
Поки акція “16 днів проти насильства” триває, ми продовжуємо публікувати статті про чудові ініціативи із цієї тематики, які зараз упроваджуються. Хочу вас ознайомити з ініціативою сільських жительок із Донецької області, а саме Черкаської ОТГ, які втілюють у життя проект “Зупинимо насильство разом”.


Ідея проекту виникла після того як отримали результати анкетування, які показали, що 54% опитаних жінок стикалися з різними видами насильства у родині. При цьому лише 12% зверталися по допомогу, і тільки 23% жінок знали, куди вони можуть звернутися. Усі інші або не вважали дії, спрямовані на них, насильством, або не вірили, що можна жити інакше. Анкетування також показало, що найчастіше від насильства потерпають жінки віком від 19 – 40 років, і це пов’язано з початком подружнього життя, а з усіх видів насильства переважає психологічне.

Саме це наштовхнуло громадську організацію “Спілка активних громадян Привілля” допомогти таким жінкам змінити своє ставлення до того, що відбувається у їхній родині, та показати, як вони можуть себе захистити. Перше, що активістки почали робити, це надавати безкоштовну юридичну та психологічну допомогу, зокрема самотнім матерям, багатодітним сім’ям, людям з особливими потребами, пенсіонеркам, внутрішньо переміщеним особам, які вважаються уразливими групами до насильства.

- У разі психологічного насильства у родині ми радимо спочатку спробувати владнати конфлікт, для цього запрошуємо на спільну зустріч чоловіка, але дуже мало жінок погоджуються на такий крок через страх. Тоді ми розглядаємо детально кожний випадок. Здебільшого жінки змінюють ставлення до чоловіка, і йдуть додому вже з іншою позицією, зникає почуття невпевненості, з’являється рішучість на кардинальні зміни у разі повторного виникнення конфлікту. Але є випадки, коли жінки не користувалися ані порадами, ані пропозиціями звернутися до поліції, - розповідає кураторка проекту “Зупинимо насильство разом”, членкиня ГО, яке реалізовує проект “Спілка активних громадян Привілля” Вікторія Курська.

Усього проект охопив 2219 жительок і жителів Черкаської ОТГ, із них 80% - жінки. Також для цих верств населення проводили тренінги та круглі столи з представниками і представницями влади, поліції, юристів/-ок та психологів/-инь. Людям пояснювали, які бувають види насильства, які ситуації вважаються насильством, як уникати конфліктних ситуацій та куди треба звертатися, щоб себе захистити.

- Наші сільські жінки мають дещо хибне уявлення про щасливий шлюб, - розповідає керівниця проекту Вікторія Курська. - Чомусь так склалося, що жінка відчуває провину за всіх, і терпить приниження, вважаючи, що інакше не може бути. Ми сподіваємося, що наша робота не мине даремно, і більшість жінок зроблять переоцінку власних цінностей, таким чином обираючи життя без насильства. Ніхто не повинен страждати.

Аліна Курлович, власна кореспондентка ГІАЦ "КРОНА"