Я жінка, і я хочу працювати
У Чугуєві, що знаходиться у Харківській області, ХГНО “Сучасна жінка” реалізує проект, який спрямований допомогти жінкам з дітьми віком до 14 років та жінкам віком 45+ у пошуку роботи. Адвокаційна кампанія спрямована на юридичну просвіту працівниць і жінок у пошуку роботи та діалог між владою, громадським сектором та мешканками міста.

Організаторки проекту "Я жінка, і я хочу працювати!" наголошують, що саме жінки, старші за 45 років, та жінки з малими дітьми підпадають під систематичну дискримінацію з боку роботодавців, які під час прийому на роботу майже завжди цікавляться сімейним станом, віком, кількістю та віком дітей претендентки на робоче місце.- Проект реалізується не в Харкові, а у районному центрі, бо саме в невеликих містах ситуація є найбільш напруженою, а жінки менш захищені від свавілля роботодавців. Ні для кого вже не секрет, і зараз про це багато говориться, що жінкам і досі є обмежений доступ до ресурсів, рівень зарплати жінок на 30% менше, ніж у чоловіків, і до того ж є професії, які заборонені, - розповідає членкиня ГО “Сучасна жінка” Дар’я Нагаївська.У рамках реалізації проекту за участі жінок Чугуєва проводяться тренінги, семінари та групові консультації. Всі ці заходи спрямовані на те, щоб надати жінкам дієві інструменти з протидії проявам системної дискримінації при реалізації їхнього права на працю, спонукати їх до більш активних дій. Адже дискримінаційну ситуацію спричиняє також низький рівень знань жінок щодо захисту їхнього права на працю, правової культури роботодавців та відсутність статистичних даних про випадки дискримінації на ринку праці.Організаторки ознайомлюють учасників і учасниць із досвідом країн Європи та України у досягнення гендерної рівності на ринку праці, вчать жінок захищати свої права на робочому місці. Реалізація проекту показала, що без системних дій, без реалізації комплексу заходів важко очікувати на серйозні зміни, і саме тому за сприяння місцевої влади було прийнято рішення не обмежуватися внесенням правок та доповнень до окремих програмних документів, які діють на території м. Чугуїв, а розробити та затвердити окремий план заходів на наступний рік, заходів щодо впровадження гендерної політики в місті.- Громадський сектор повинен мати постійний діалог з представниками органів місцевого самоврядування для того, щоб необхідні рішення злагоджено приймалися та ефективно впроваджувалися. На практиці це означатиме, що жінки будуть влаштовані на роботу, навіть якщо їхній вік - 45+, або у них є маленькі діти, чи вони вагітні або планують народжувати дітей протягом року або двох, - розповідає Дар’я Нагаївська.

В рамках реалізації проекту було проведено фокус-групи з представницями, які мають дітей до 14 років, та жінками старше 45 років для визначення проявів та причин їхньої дискримінації на робочому місці або при прийомі на роботу. На зустрічах з адвокаткою розбирали реальні історії учасниць, і вони вчилися грамотно, з юридичної позиції, себе захищати.


Усі фото з архіву організаторок.


- Прямо тобі ніхто не скаже, що не бере вас тому, що ви вагітні, або тому, що у вас троє дітей, - ці речі завуальовані. Наприклад: “Ви нам не підходите за стажем роботи/за місцем проживання - ви далеко живете. Роботодавці теж розумні, вони теж знають законодавство і знаходять для себе можливості його обійти. Одна жінка розповідала, що під час прийому на роботу у неї запитували про кількість дітей, чи планує ще народжувати, хто доглядає за дітьми. Ці моменти не стосуються роботодавця - йому потрібна трудова книжка, диплом і паспорт. Вона каже, що не знала, як грамотно поводитися. Ми з нею опрацювали можливий варіант діалогу та прийшли до висновку, що саме у таких ситуаціях треба говорити, щоб все ж таки отримати бажану роботу, - розповідає адвокатка Ірина Борисова.

А на ще одному заході - «Живій бібліотеці» - жінки, що мають вдалий досвід започаткування власної справи, позитивні приклади захисту власних трудових прав при працевлаштуванні та виконанні трудових обов’язків, поєднання виконання сімейних обов’язків та праці, поділилися своїм досвідом із жительками Чугуєва. Наразі проект вже завершується, тривав він із липня 2017 року. Проект реалізує ГО "Сучасна жінка" за підтримки Міжнародного благодійного фонду "Український Жіночий Фонд".

Аліна Курлович, власна кореспондентка ГІАЦ “КРОНА”