ВООЗ вилучила трансгендерність з переліку психічних розладів

Всесвітня організація охорони здоров’я виключила трансгендерність з категорії психічних розладів і перенесла цей стан до розділу про сексуальне здоров’я.

Нова класифікація має покращити соціальне сприйняття цих людей, пише CNN. У правозахисній організації Human Rights Watch висловили думку, що таке рішення стане позитивним сигналом для трансгендерних людей в усьому світі.


Нові стандарти класифікації з’являться у 11 перегляді Міжнародної cтатистичної класифікації хвороб і проблем, пов’язаних зі здоров’ям (ICD-11). Їх прийняли 25 травня 2019 року під час Асамблеї ВООЗ у Женеві. Документ набуде чинності 1 січня 2022 року.

Тепер ВООЗ використовує термін "гендерна невідповідність" для опису людей, чия гендерна ідентичність відрізняється від статі при народженні.

За даними США на 2014 рік, приблизно 1,4 мільйона дорослих людей вважають себе трансгендерами.

Люди з гендерною невідповідністю існували завжди. ставлення до них залежало від епохи та культури. Це стверджує Американська психологічна асоціація.

Причини трансгендерності наразі остаточно незрозумілі. Вчені схиляються до біологічних причин, таких як генетичні фактори та вплив гормонів під час вагітності.

Те, що сексуальна орієнтація не повинна розцінюватись як розлад, організація визнала ще у 1990 році.

***

В останній версії Міжнародної класифікації захворювань (МКХ-11) йдеться, що трансгендерність використовується для опису людей, чия гендерна ідентичність відрізняється від статі, зафіксованої при народженні.

У МКХ-10 трансгендерність розглядалася як розлад гендерної ідентичності. Ця тема була частиною розділу про поведінкові розлади.

"Ми прибрали її звідти, тому що стали краще розуміти, що насправді це не стан психічного здоров'я. Залишити трансгендерність у цьому розділі означало б стигматизацію трансгендерів", - каже доктор Лейл Сей, експерт ВООЗ. "Тому, щоб запобігти стигматизації, трансгендерність помістили до іншого розділу".

Грем Рід з організації Human Rights Watch каже, що тепер уряди країн мають реформувати свої системи охорони здоров'я і закони у цій галузі, аби відмовитися від діагнозу, який тепер офіційно є застарілим.

У деяких країнах, зокрема в Японії, трансгендерам необхідно отримати довідку про психічний розлад, щоб зміни в їхній гендерній ідентичності визнали офіційно.

У країн-членів Всесвітньої організації здоров'я є час до 2022 року, аби привести власні правила у сфері охорони здоров'я у відповідність до МКХ-11.

Водночас із виключенням трансгендерності зі списку психічних розладів, ВООЗ також внесла у нього кілька нових хвороб - йдеться, зокрема про емоційне вигорання. ВООЗ описує розлад як "хронічний стрес на робочому місці, з яким своєчасно не впоралися". Згідно з ВООЗ, емоційне вигорання слід пов'язувати виключно з професійною діяльністю. Розлади, що пов'язані зі стресом, тривогою чи страхом, належать до іншої категорії захворювань, наголошують фахівці.

Джерело-1, Джерело-2