Турецька "вовчиця". Головною конкуренткою Ердогана на виборах стала жінка
24 червня 2018 року в Туреччині відбудуться дострокові президентські і парламентські вибори, які матимуть важливе значення для країни.

Після майже столітньої історії Туреччини як парламентської республіки всю повноту влади отримає майбутній переможець президентських перегонів – у країні набудуть чинності конституційні зміни, схвалені на референдумі в квітні 2017 року.

Перетворення Туреччини на президентську республіку ініціював нинішній глава держави Реджеп Тайіп Ердоган, і, як пише агентство Bloomberg, прийдешні вибори повинні "ознаменувати коронацію президентської канцелярії Ердогана як сполучної ланки політичної влади".

Однак останні опитування показують, що в Ердогана з'явився серйозний опонент. І це жінка – 61-річна Мераль Акшенер, колишня очільниця МВС і екс-віце-спікерка турецького парламенту. Якщо вона вийде до другого туру президентських виборів, то, як і Ердоган, зможе розраховувати на 41% голосів турків, свідчить недавнє опитування виборців.

«Новое Время» розповідає про історію Мерал Акшенер і її шанси стати першою президенткою Туреччини з максимальними повноваженнями.


Глава МВС, віце-спікерка і Ашіна-"вовчиця"

Мерал Акшенер – помітна фігура в турецькій політиці вже понад 20 років, відтоді як за підсумками виборів 1995 року її обрали членкинею Великих національних зборів (парламенту Туреччини).

До цього Акшенер, історикиня за освітою і володарка наукового ступеня, викладала в декількох турецьких університетах. Одну з найдраматичніших сторінок новітньої історії Туреччини вона могла б розповісти на прикладі своєї сім'ї. Акшенер – дочка мусульман з грецьких Салонік, що переїхали до Туреччини в 20-і роки під час примусового греко-турецького обміну населенням.

Втім, іммігрантське коріння не завадило Акшенер стати однією із найвпливовіших турецьких політиків/-кинь правого спрямування.Уже через рік після обрання в парламент від правих консерваторів – Партії вірного шляху – вона стала першою жінкою в історії країни, яка очолила Міністерство внутрішніх справ. На цій посаді Акшенер працювала в 1996-1997 роках – аж до військового перевороту 1997 року, що змусив уряд піти у відставку. Тоді Акшенер намагалася активно перешкоджати втручанню армії, відмовляючись залишати свій пост.

Після цього вона кілька разів переобиралася в парламент, причому 8 років (2007-2015 роки) займала пост віце-спікерки як представниця ультраправої Партії націоналістичного руху (ПНД). Будучи дуже популярною серед колег по партії, влітку 2016 року Акшенер навіть спробувала очолити ПНД замість багаторічного керівника партії Девлета Бахчелі – нині одного з головних соратників Ердогана.

Однак в липні 2016-го в Туреччині вибухнула спроба військового перевороту, після придушення якої Бахчелі остаточно перейшов на бік Ердогана, а Мерал Акшенер залишила Партію націоналістичного руху.

За весь цей час за турецькою "залізною леді" закріпилося прізвисько Ашіна або "вовчиця" – на честь імені древнього роду тюрків, праматір’ю якого, за легендами, була вовчиця.

Акшенер уславилася прекрасною ораторкою і нерідко приправляє свої промови уїдливими і саркастичними зауваженнями на адресу опонентів. Будучи правовірною мусульманкою, вона в той же час підтримує світський образ – не покриває голову хусткою – і всіляко намагається демонструвати свою демократичність, наприклад, іноді літає в економ-класі звичайними рейсами.


"Залізна леді" кидає виклик Ердогану

З жовтня 2017 року Акшенер очолює власну партію під назвою İyi Parti, що перекладається як Хороша партія. З самого початку її створення Акшенер дала зрозуміти, що ця політсила має намір скласти серйозну конкуренцію на виборах правлячій Партії справедливості і розвитку, а сама вона побореться з Ердоганом за пост президента.

"Під час проголошення її нової політичної партії [...] прихильники Акшенер кричали: "У прем'єр-міністри – Мерал!", на що вона відповіла: "Ні, не прем'єр-міністр. Президент!", - пише у своєму матеріалі про турецьку" вовчиці " The Economist.

Президентські і парламентські вибори в Туреччині повинні були відбутися в листопаді 2019 року, проте кілька тижнів тому, 18 квітня, Ердоган заявив, що голосування переноситься на червень нинішнього року.

Сам він пояснив це необхідністю скоріше обрати нового президента, щоб "подолати невизначеність", яка може перешкодити Туреччини відповісти на виклики в Сирії та Іраку. Однак багато політичних оглядачів зійшлися на думці, що Ердоган побоюється падіння власного рейтингу через економічні проблеми і тому поспішив з достроковими виборами."Тривале різке падіння вартості турецької ліри в поєднанні з застереженнями щодо "перегріву" економіки, а також зростанням дефіциту поточного рахунку загрожують популярності [правлячої] Партії справедливості і розвитку, яку часто підживлювала здорова зростаюча економіка – ключовий елемент її загальнонародної підтримки", - пише британська The Guardian.

Конкурентам Ердогана тепер також доводиться поспішати, адже до виборів залишається менше двох місяців.

24 квітня Хороша партія офіційно висунула Акшенер кандидаткою в президенти. "Прийшов час їм, чоловікам при владі, відчути страх", - заявила політикиня в коментарі The Guardian. Видання називає її "єдиним переконливим кандидатом, хто прагне до перемоги над Ердоганом".

Як свідчать виборчі настрої турків, шанси у неї є. Згідно з опитуванням турецької соціологічної компанії Piar Araştırma, результати якого були оприлюднені 1 травня, в першому турі виборів лідером напевно виявиться Ердоган – він набирає 41,1% голосів, – тоді як друге місце утримує Акшенер (24,64%). А ось другий тур президентських перегонів обіцяє опонентам жорстку боротьбу, тому що голоси турецьких виборців можуть розподілитися приблизно порівну: 41,5% за Акшенер і 41,3% за Ердогана.

Непогані шанси і у Хорошої партії. За даними опитувань, вона може розраховувати на двозначну цифру голосів на свою підтримку на парламентських виборах і є "найбільш реальною надією Туреччини, щоб повернути назад падіння в авторитаризм", зазначає The Economist.


Що Акшенер пропонує Туреччині

Зараз Акшенер намагається об'єднати навколо себе турецьку опозицію та заручитися підтримкою прибічників найрізноманітніших політсил. Вона вже зібрала необхідні 100 тис. голосів на свою підтримку і надала їх виборчкому.

У своїй президентській кампанії вона сподівається залучити як перебіжчиків з табору Ердогана, так і консервативних виборців, незадоволених курсом країни і чутками про корупцію в правлячій партії, а також прихильників опозиції, які втомилися від чвар серед опонентів Ердогана, зазначає The Guardian."Ашіна" обіцяє скасувати перехід Туреччини до одноосібного президентського правління, налагодити відносини країни з ЄС і відновити верховенство закону в Туреччині – після невдалої спроби державного перевороту 2016 року Ердоган ввів надзвичайний стан і різко обмежив цілий ряд прав і свобод громадян.

За словами Акшенер, демократія в Туреччині "не працює і нам потрібно її відновити". "Я мусульманка, але розум, який керує нами, повинен спиратися на закони. Світський характер держави дає можливість змінювати закони, які написані для народу, і змінювати їх відповідно до потреб громадян з плином часу", - цитує політикиню The Guardian.


Які її шанси

Ставка Акшенер на всіх "незгодних" з Ердоганом може привести її до успіху, вважають аналітики, нагадуючи про торішній розкол на референдумі в Туреччині – тоді ідея нинішнього глави держави про перехід до сильної президентської влади ледь не провалилася, набравши мінімально необхідні 51% голосів.

"Половина країни виявилася у відчуженні, включно з меншинами, лібералами, прихильниками світського суспільства, алавітами, курдами і багатьма іншими. Для всіх цих розчарованих сегментів Акшенер запропонує новий початок", - вважає Ільхан Таніра, фахівець в сфері турецької політики з Вашингтона, якого цитує журнал Newsweek.

Головною проблемою для Акшенер напевно стане 15-мільйонна турецька громада курдів, які навряд чи підтримають її, вважають аналітики. У роки її роботи міністром внутрішніх справ у Туреччині загострився конфлікт влади з курдами і політик підтримала обрану державою жорстку тактику, що їй, ймовірно, пригадають зараз.

У будь-якому випадку, якщо не сама Акшенер, то її Хороша партія здатна істотно послабити позиції політсили Ердогана на прийдешніх виборах.

"Її партія буде серйозним викликом, як мінімум найбільшим головним болем для нього [Ердогана] з його слабкого флангу – правого", - підкреслив у коментарі The Guardian Соенр Кагаптай, автор біографії Ердогана і директор програми досліджень Туреччини з Вашингтонського інституту близькосхідної політики.

Джерело