Туреччина - початок кінця вестернізації?
Жінки у шортах та з вищою освітою? Чоловіки без бороди? У Туреччині почали дискутувати про прийнятність західного стилю життя. Жінки вже відчувають зазіхання на їхню приватність.

Для молодих ліберальних жінок у такому великому сучасному місті, як Стамбул, свобода та рівноправ'я не завжди є само собою зрозумілими речами. Хоча уряд постійно й наголошує, що не сприймає втручання у стиль життя індивіда, багато турчанок відчувають, що від них вимагають пристосування до дедалі більш поширюваного консервативного стилю життя.

Як от ця жінка, яка не бажає називати своє справжнє ім'я. Пінара (назвемо її так) працює у приватній фірмі у Стамбулі. Дедалі частіше її атакують словесно та фізично. І це її пригнічує: "Якщо я, наприклад, ввечері йду гуляти та користуюсь громадським транспортом, губи я фарбую лише тоді, коли приїду на місце, та й то в туалеті", - розповідає Пінара. Вона помічає, що нині губною помадою користується не так часто, як раніше. А влітку їй доводилось завжди носити з собою легку кофтинку з довгими рукавами. "Щоб накинути відразу на себе, якщо що", - пояснює жінка.

Інша жінка Бузе - студентка, яка навчається у Стамбулі. Вона також вважає, що з дня у день життя - особливо для жінок - стає більш суворим. Бузе переконана, що кожен має право вдягатись так, як хоче. Однак застосовувати насильство щодо тих жінок, які скористались цим правом, - це вже занадто, каже дівчина.

Від слів до насильства

Від жінок у Туреччині дедалі частіше чути про обмеження їхнього вільного способу життя. Нещодавно теолог Іхсан Шеноджак, співробітник відомства з релігійних справ у великому портовому місті Самсун, заявив, що носіння жінками штанів - гріх, вищіпування брів - гріх, відвідання університету - теж гріх. Щоправда, проповідника після виголошення цих заяв звільнили. Однак, чи саме за цю позицію позбавили посади, - невідомо.

Муфтій міста Гьольджюк також публічно висловився щодо жінок з неприкритим обличчям: "У крамницях товар, в якого надірвана упаковка, продають за зниженою ціною".

Такі вербальні атаки часом переростають у фізичні напади. Як от, коли влітку у Стамбулі на студентку Мелісу Саджлам напав чоловік - через те, що вона увійшла до автобуса у шортах. Того року також у стамбульському автобусі зазнала нападу медсестра. Чоловікові, який бив її ногами, також не сподобались її "закороткі штанці".

"Чоловікам треба відрощувати бороду"

Утім, у Туреччині під питанням опинився не тільки стиль жінок, але й чоловіків. Минулого тижня у телепередачі "Прихована правда" консервативного FM TV обговорювали питання втручання у стиль життя. Один з ведучих наполягав, що чоловіки повинні "більш суттєво" відрізнятись від жінок. І головним у цьому є борода.

"Наші жінки та наші чоловіки одягаються однаково. Чоловіки носять довге волосся і не мають бороди. Здаля їх можна прийняти за жінок. Борони аллах від тих ідей, які можуть виникнути, коли бачиш таке", - сказав журналіст.

Соціологи: уряд мовчить

Соціолог Селда Тунчер з Університету міста Ван звертає увагу, що висловлювання на кшталт наведеного є спробою організувати суспільне життя та статеві ролі. "Держави не завжди роблять це за допомогою законів", - пояснила Тунчер. Процес відбувається більш вишукано, каже вона. "Хтось потім вважає за надане йому право нав'язувати свій стиль життя іншим", - підсумовує соціолог. Покарання за таку поведінку не передбачені, а тому той факт, що уряд не реагує на такі прояви, означає, що він їх дозволяє.

Після нападів у стамбульських автобусах у громадському транспорті різних міст Туреччини провели акції під гаслом "Не втручайся у мій одяг". Крім того, турецькі жінки розпочали відповідну кампанію у соціальній мережі Twitter. "Надягай свої шорти і виходь на вулицю", - закликають вони.

Джерело