Світодіодні мрії простих жінок
Для того щоб відкрити власну справу, потрібні досвід, знання ведення бізнесу та стартовий капітал. Однак для людей, які обмежені у грошах, часто ці компоненти можуть зробити мрію про підприємницьке життя нереальною.


На сьогодні до уразливих груп, яким найскладніше відкрити стартап, потрапляють внутрішньо переміщені особи, люди з інвалідністю, колишні військові і жінки.

Найскладніше ситуація складається у переселенок, які вимушені часто самостійно утримувати родину, при цьому не маючи власного житла, друзів та збережень. Такими є результати опитування.

У директорки Українського Жіночого Фонду Наталії Карбовської виникла ідея створити проект, який допоміг би посилити конкурентоспроможність уразливих груп та створити для них нові робочі місця, і при цьому акцент зробити на покращення становища жінок.

За умовами проекту у шести областях України було набрано декілька груп для навчання. Особливу увагу під час відбору координаторки в областях приділяли учасникам/-цям майбутніх груп: учасники/-ці обиралися таким чином, щоб їхній досвід був корисним для усіх членів/-кинь групи. У кожній групі було попереднє квотування - 60% місць було “заброньовано” жінкам, а 40% - чоловікам. Протягом двох місяців тренери і тренерки навчають учасниць/-ків бізнес-навичкам, даючи практичні завдання.

- Наша особливість полягає в тому, що ми хочемо розвивати підприємництво серед жінок. Під час навчання ми намагаємося вводити такі елементи, які б надихали жінок і чоловіків відходити від традиційних уявлень про бізнес, про жіночу і чоловічу справу. Намагаємося створити умови, у яких чоловіки не критикувати б ідеї жінок. Ми прагнемо, щоб люди у цих групах відходили від стереотипів, що чоловік розумний, а жінка красива, - розповідає координаторка проекту Мілена Горячковська.Наприкінці навчання люди пишуть свої бізнес-плани. Кращі отримують гранти у розмірі 38 000 або 300 000 гривень. На сьогодні вже 34 людини отримали гранти на різноманітні мрії та ідеї. Жінки, які перемогли у конкурсі, вже відкрили власну кондитерську, кав’ярню, центр дитячого розвитку, майстерню манікюру, крамницю, швейний цех для пошиття корпоративного одягу. Також є ті, хто почали займатися садівництвом, наприклад, вирощуванням малини.

- Основним у нашому проекті все-таки є навчання. Є багато справ, якими можна зайнятися без стартового капіталу. Однак ці стартапи закриваються, бо люди не вміють вести бізнес. Ми зробили акцент на грунтовні знання, а також менторський принцип, - розповідає координаторка проекту Мілена Горячковська.

Ми поспілкувалися з дівчиною, яка відкрила власний магазин світлодіодного освітлення. Сивіль Абієва за національністю - кримська татарка, і проживає у Новій Каховці. Коли вона пішла у декретну відпустку, в якийсь момент їй знадобився додатковий заробіток, адже вона самотня мати.

Друзі запропонували дівчині реалізовувати світлодіодне освітлення, і спочатку вона продавала його через Інтернет, а потім відкрила вітрину у магазині. Щоправда, на той час вона не мала грошей, щоб замовити повноцінну вітрину, тому зробила зі знайомим вітрину хенд-мейд: лампочки скріпками прикріплювали до стіни. Сивіль розуміла, що це не дуже естетично виглядає, однак іншого виходу у дівчини не було.

Через 9 місяців людина, у якої вона орендувала приміщення, вирішила закриватися, а перед дівчиною постала серйозна проблема, адже вона вклала гроші в оренду, і вони не окупилися. Сивіль вирішила ризикнути. Тоді їй на очі потрапили дводенні курси для підприємиць, після яких давали міні-гранти, вона їх пройшла, написала бізнес-план і отримала гроші. На ці гроші Сивіль купила повноцінну вітрину та обладнання для магазину. А згодом почала пропонувати клієнтам і клієнткам додаткові послуги, наприклад, проведення освітлення в будинках та магазинах. Таким чином дівчина “розкрутилася”. А цієї осені Сивіль потрапила на навчання за проектом Українського Жіночого Фонду.- Для мене важливим був навіть не грант сам по собі, а можливість навчання - це було як вперше, так і вдруге. Адже ти потрапляєш в інше оточення. Тобі здається, що ті проблеми, з якими ти стикаєшся як молода підприємиця, унікальні, - розповідає Сивіль Абієва. - А потім ти потрапляєш у колектив, де люди стикаються з такими ж проблемами. І на свої питання ти отримуєш, як мінімум, 20 відповідей.

Сивіль цього разу не отримала грант, однак жінці дуже допомогло навчання. Вже на сьогодні вона шукає способи утилізації світлодіодних ламп, а ще цієї осені провела кілька благодійних акцій у власному магазині. За отримані гроші планує поставити майданчик для діток у сусідньому селі, яке знаходиться біля Нової Каховки. І це те, чим жінка наразі пишається найбільше.

Проект Українського Жіночого Фонду триватиме ще, як мінімум, рік. Нещодавно до його шести областей додалися ще дві - Донецька та Луганська. У планах організації за час проекту навчити 800 людей, серед яких буде 60% жінок.

Аліна Курлович, власна кореспондентка ГІАЦ “КРОНА”