У Судані 11-річна дівчинка намагається розлучитися із 38-річним чоловіком. Третина жінок у цій країні виходить заміж до 18 років
Амаль (не справжнє ім'я - ред.) 11 років, і вона намагається розлучитися із 38-річним чоловіком, пише CNN.


Історія Амаль

Ця дівчинка із Судану. Вона вчилася в початковій школі, коли її майбутній чоловік попросив її руки у батька Амаль. Батько дівчинки прийняв цю пропозицію, і її відразу ж видали заміж.

У Судані дитячі шлюби є частиною місцевої культури, зумовленої традиціями і злиднями. Згідно з доповіддю ЮНІСЕФ від 2017 року, понад третину суданських дівчаток видають заміж до того, як їм виповниться 18 років, а 12% - до того, як їм виповниться 15 років. Згідно з місцевим Законом про статус мусульман від 1991 року, діти можуть одружуватися, коли досягають "зрілості", тобто у віці 10 років. Це найнижчий вік вступу у шлюб в Африці.

Недавній випадок суданської дівчини-підлітка Нури Хусcейн, засудженої на початку 2018 року до смертної кари за вбивство чоловіка, яке вона скоїла, коли він намагався її зґвалтувати, привернули увагу до дитячих шлюбів у Судані. Нурі зараз 19, а коли її змусили вийти заміж за чоловіка, більше ніж удвічі старшого за неї, дівчині було лише 15.

Амаль, яка вийшла заміж ще до досягнення підліткового віку, розповіла, що неодноразово зазнавала насильства з боку чоловіка, який курив сигарети, поки її бив.

Під час інтерв'ю у столиці Судану Хартумі її батько сидів поруч із нею. Амаль розповіла CNN, що у її чоловіка вже була інша дружина, яка жила в одному будинку з ними.

За словами дівчинки, зазнавши жорстокого поводження, вона зверталася по допомогу до батька, але він відсилав її назад. Врешті-решт вона втекла з допомогою першої дружини свого чоловіка.

"Він жахливо ставився до мене, - говорить Амаль про свого чоловіка, - Коли побиття стали щоденними, я пішла у поліцейську дільницю".

Лікар, який оцінював травми Амаль у поліцейській дільниці, виявив докази того, що її зв'язували і били.

Хоча він уже чув її історію, батько Амаль плакав, поки його дочка говорила з журналістами.

"Двічі, вона приходила в мій дім двічі, була налякана. І я відправив її назад, - підтвердив він, - Я шкодую".Батько Амаль, який працює бляхарем на вулиці, сам виховує шістьох дочок. Коли він пояснює, чому видав заміж Амаль, незважаючи на її юний вік, він посилається на традиції та честь.

"Коли я дозволив йому одружитися з моєю дочкою, це було засновано на довірі, ми домовилися, що він буде наглядати за нею, дозволить їй продовжити освіту і буде ставитися до неї з повагою, - розповів він, - Але я виявив, що цього не відбувається. Це були побиття, приниження і провокування".

Багато батьків у Судані видають заміж своїх дочок, сподіваючись уникнути злиднів, насильства або сімейної ганьби. Незаміжніх жінок часто стигматизують як агіра, "безплідних" або байрам "не затребуваних для заміжжя". Але, згідно з ЮНІСЕФ, насправді у дівчаток, яких видають заміж у дитячому віці, більша імовірність зіткнутися з сексуальним, фізичним і психологічним насильством.

"Я не знав, що заміжжя у юному віці може мати такі наслідки", - стверджує батько Амаль. За його словами, те, що сталося з Амаль, не завадить йому видати заміж молодших дочок.


Невдала реформа

У грудні 2015 року уряд Судану приєднався до кампанії Африканського союзу з припинення дитячих шлюбів на континенті. Через рік Судан отримав рекомендації від Організації Об'єднаних Націй з тією ж метою.

У минулі роки Суданська національна рада з питань добробуту дітей (NCCW) сформулювала стратегію відмови від цієї практики. Однак ця реформа викликала контрмобілізацію консервативних релігійних груп у країні, і для її реалізації мало що було зроблено.

Центр SEEMA, неурядова організація, яка працює з постраждалими і тими, хто вижив після гендерно зумовленого насильства, у Хартумі, - одна із груп громадянського суспільства, які працюють над тим, щоб це змінити. Нахід Джабралла, директорка SEEMA, проводить кампанію на підтримку Амаль, Нури та інших молодих жінок і дівчат зі схожими історіями.Нахід Джабралла, директорка неурядового Центру SEEMA, який працює з жінками та дітьми, постраждалими від гендерно зумовленого насильства в Судані / кадр відео CNN


"Багато з випадків, які були передані Центру SEEMA, пов'язані із примусовим шлюбом, шлюбом з дітьми або насильством у сім'ї, включаючи зґвалтування у шлюбі і справи, пов'язані з несправедливістю, - розповіла Джабралла CNN, - Але ті випадки, які доходять до Центру SEEMA, - це дуже невелика частина правопорушень проти жінок і дітей в Судані.

CNN зазначає, що уряд Судану не відреагував на прохання прокоментувати дитячі шлюби у країні або справу Нури Хуссейн.

Згідно з офіційною статистикою, 34% дівчаток у Судані виходять заміж до досягнення 18 років, але поширення дитячих шлюбів у країні нерівномірне.

Наприклад, у суданському штаті Східний Дарфур, згідно з оглядом ЮНІСЕФ від 2014 року, до досягнення вісімнадцятиріччя виходять заміж 57% жінок.Візерунки, які наносять на руки жінок хною, суданська весільна традиція/CNN


Судан повний Нур, і мало хто бачив правосуддя, говорить Джабралла.

Незважаючи на ці труднощі, юні дівчатка, такі як Амаль, продовжують боротися за інше майбутнє.

11-річна дівчинка, якій подобається гратися з ляльками і яка заповнила безліч блокнотів віршами, непохитно наполягає на оформленні розлучення. Щойно це відбудеться, вона хоче повернутися до школи, де навчаються її друзі.

Після запитання, яку пораду вона дасть іншим молодим дівчатам, які борються з ранніми шлюбами, Амаль дивиться на свої руки.

"Будьте сміливими, - каже вона, - я хотіла б бути сміливішою".

Джерело