«Сучасна жінка»: незалежність і економіка

Українки і досі отримують заробітню платню у середньому на 30% нижче, ніж українці. Сексиські висловлювання щодо депутаток, водійок та звинувачування у непрофесійності блондинок є нормою. Злі жарти, що принижують фахівчинь у різних сферах, викликають більше зацікавленості з боку населення, ніж їхня реальна робота.


УКРАЇНСЬКІ РЕАЛІЇ
Що це? Іноді хочется натиснути на паузу і десь зробити позначку, що надворі вже ХХІ століття, що у жінок не менший мозок, ніж у чоловіків. А їхні професійні якості не залежать від кольору волосся та довжини спідниці. Але, на жаль, такої чарівної кнопки не існує. І, щоб весь цей жах змінити, треба довго та наполегливо працювати з населенням та жінками.

Сучасна українка – це однозначно не берегиня вогнища і не загнана батогом чоловіка селянка, якій нікуди втекти від домашнього насильства. Принаймні, мені як жінці хотілося б, щоб так було. І щоб я та ви мали гарну зарплату, роботу та можливості для кар’єрного і особистісного розвитку. І, прийшовши на нову роботу, не отримувати дурні запитання про стан сім’ї, кількість дітей та мрії про заміжжя. Натомість, щоб на перший план виходило питання професійності та компетентності. Я мрію про таке майбутнє для себе. І я знаю одну харківську організацію, яка зі мною погоджується у цих питаннях. І не лише погоджується, але й робить усе, щоб це стало можливим.

Громадська організація “Сучасна жінка” була заснована вісімнадцять років тому. Від самого початку активістки займалися питаннями гендерної рівності. У 2015 році вона повністю була оновлена: змінився статут, склад членів правління та пріоритети діяльності.
– На початку нам здавалося, що це застаріла назва, але зараз ми зрозуміли, що назва те, що треба. Це апелювання до сучасності: в Україні порушуються теми традиційних цінностей, сімейних ролей, але ми в своїй діяльності відстоюємо той принцип, що необхідно бути своєчасними, дивитися по сторонах. Ми як організація повинні бачити існуючі проблеми і допомагати жінкам у їх вирішенні. Важливо пояснювати, навіщо нам гендерна рівність, знати історію фемінізму і про ті плоди, які він нам приніс. Тому ми говоримо про жінку, яка реалізується у професії, в бізнесі, у сфері ІТ тощо. Світ стрімко змінюється, професії, раніше заборонені для жінок – стають відкритими, і жінки мають можливість у них працювати і досягати кар’єрних успіхів, – розповідає активістка ГО “СУЧАСНА ЖІНКА” Дар’я Нагаївська.

У новій команді працює п'ять жінок, які визначилися із стратегічними напрямками організації – це економічна незалежність жінок та моніторинг простору. Координаторка проектів організації Дар’я Нагаївська розповідає: ці напрямки обрані неспроста. Зараз, коли економіка України нестабільна, надати жінці інструменти для самореалізації – це означає дати їй свободу.  Більшість українок мають низький рівень прибутку, – наголошує фахівчиня.

– Дуже важко досягти гендерної рівності у суспільстві, якщо жінка є економічно залежною. Ми дивимося на цю проблему таким чином: спочатку необхідно дати інструменти і можливості, щоб жінка стала самостійною, мала достатній рівень прибутку і могла забезпечити себе і близьких. А потім у неї з'являться можливості для більш повної реалізації та розвитку, – каже Дар’я Нагаївська.


ФОКУС – НЕЗАЛЕЖНІСТЬ
За ці роки активістки вже встигли втілити у життя низку проектів, присвячених досягненню гендерної рівності у навчальних закладах, на ринку праці, у медійному просторі. З вересня буде відкрито набір до тренінгової програми з розвитку бізнесу, яку координує Центр розвитку малого та середнього бізнесу у рамках реалізації проекту “Центр гендерної культури як платформа для розширення прав і можливостей жінок та молоді” за підтримки Європейського Союзу.

Представниці “Сучасної жінки”, поспілкувавшись із потенційними учасницями, обрали наступні теми тренінгів: ефективне управління бізнесом, операційний менеджмент, розуміння ринку продаж, маркетинг для малого та середнього бізнесу, фінансові рішення в управлінні бізнесом, техніки продажів, управління зростанням і просування бізнесу, стратегічне планування.

– Досить великий запит від харківських підприємниць на отримання додаткових знань щодо виведення бізнесу на новий рівень. Часто безкоштовні тренінги, які проводяться у Харкові, незадовільної якості, а тому жінки не можуть отримати знання і сформувати навички, які потрібні для роботи на ринку. Вартість участі у платних тренінгах зазвичай досить висока, і не кожний малий бізнес може собі дозволити таке навчання. Завдяки фінансовій підтримці ЄС ми запрошуємо до участі у програмі кваліфіковану тренерську команду, у якої є досвід і тренерської діяльності, і ведення бізнесу, а для підприємиць участь буде безкоштовною,  – пояснює Дар’я Нагаївська.

У тренінговій програмі з розвитку бізнесу заплановано участь трьох груп підприємниць, які проживають у Харківській області. Важливою умовою участі є наявність власного бізнесу і зацікавленість у його розвитку.

– Ми запрошуємо вже діючих підприємиць, тобто тих, хто вже успішно працює на ринку рік-три або більше. Уже є попередні заявки, наприклад, від власниць друкарні і маркетингового агентства, кафе, досить багато запитів від тих, хто займається хенд-мейдом або випічкою, – розповідає Дар’я Нагаївська.

Розпочнуться тренінги 19  вересня і триватимуть місяць. Заходи будуть проходити щочетверга. Анонс про набір у групи буде опубліковано у мережі Facebook завтра – 1 вересня на сторінці організації “Сучасна жінка”.


А У ПЛАНАХ…
Дар’я  розповідає, що планів в організації завжди більше, ніж людських ресурсів. Звичайно, до них приходять волонтерки і волонтери, але цього все одно недостатньо. Наразі на горизонті майоріє ще одна чудова ідея, але поки що вона залишається на стадії домовленостей.

ГО “Сучасна жінка” планує реалізувати разом із театром “Арабески” проект у жіночій колонії. Щоб жінки, які потрапили у місця позбавлення волі, могли разом із акторами й акторками спочатку написати п'єсу, а за тим з ними ж на сцені її зіграти. Дар’я каже, що такі проекти, як правило, позитивно впливають на соціалізацію ув'язнених.

– Колонії є закритими установами, у яких досить багато насильства. А в Україні немає мети ресоціалізації ув'язнених, щоб вони після виходу на свободу могли знайти відповідну їх кваліфікації роботу за фахом і могли бути інтегровані у суспільство, – каже Дар’я.

А ми – ГІАЦ “КРОНА” – зі свого боку будемо слідкувати за просуванням цієї ініціативи і повідомимо вам про її хід та результати.


Матеріал створений за підтримки Українського жіночого фонду і Фонду імені Гайнріха Бьолля, точка зору яких не обов'язково збігається з авторською.

Авторка: АЛІНА КУРЛОВИЧ, ВЛАСНА КОРЕСПОНДЕНТКА ГІАЦ «КРОНА»