Одна із засновниць руху Femen наклала на себе руки в Парижі
23 липня 2018 року було знайдене тіло 31-річної художниці Оксани Шачко, яка була однією із засновниць руху Femen, відомого своїми топлес-протестами. В останні роки Оксана Шачко не була активісткою Femen, а створювала епатажні картини за допомогою техніки іконопису.

Від життя в монастирі до епатажних акцій протесту

Оксана Шачко народилася 31 січня 1987 року у Хмельницькому. З Хмельницького, за даними ЗМІ, вона поїхала у 15 років, щоб займатися іконописом. Деякий час дівчина жила при монастирі, але потім розчарувалася в релігії і залишила його. Проте, судячи з її останніх робіт, іконописну техніку вона вивчила досить добре.

У 2008 році 20-річна Оксана Шачко разом із Ганною Гуцол та Олександрою Шевченко заснували рух Femen, який став широко відомим завдяки скандальним топлес-протестам з різних приводів, таких як проведення в Україні конкурсу краси Міс Україна Всесвіт 2009, секс-туризм під час Євро-2012, узурпація чоловіками всіх керівних посад в українському Кабміні або газовий шантаж Газпрому. Активістки Femen також вимагали звільнити білоруських політв'язнів у Мінську, зустрічали в київському аеропорту московського патріарха Кирила, пробиралися на спільну прес-конференцію президента України Петра Порошенка та президента Білорусі Олександра Лукашенка і на виборчу дільницю, на якій голосував на виборах президента Росії на той момент прем'єр-міністр Володимир Путін.

Кілька скандальних акцій Femen провели і в Європі, зокрема у Ватикані та Парижі.

Найвідоміші акції Femen за участю Оксани Шачко

У грудні 2011 року Оксана Шачко брала участь в акції під білоруським КДБ, на якій активістки Femen пародіювали Лукашенка і вимагали звільнити білоруських політв'язнів.Ввечері того ж дня дівчата, які брали участь в акції, перестали виходити на зв'язок. Про це повідомила ЗМІ ще одна засновниця Femen Ганна Гуцол.

Пізніше активістки вийшли на зв'язок і розповіли, що група невідомих чоловіків вивезла їх у ліс, де їх роздягли догола, облили зеленкою, погрожували смертю і обрізали волосся однієї з активісток. За їхніми словами, їх також змушували тримати плакати з фашистською свастикою і знімали все, що відбувалося, на відеокамеру.13 лютого 2012 року Шачко з кількома іншими активістками Femen брала участь в акції біля будівлі російського Газпрому у Москві. Під час цієї акції кілька активісток біля будівлі вигукували гасла "Стоп газовий шантаж!" і "Гаси Газпром!", а Оксана Шачко на даху будівлі розмахувала українським прапором.

Увага! Відео містить ненормативну лексику.Активісток затримала поліція. Шачко відпустили після сплати штрафу у тисячу російських рублів.

У березні 2012 року Оксана Шачко, Ганна Дєда та Ірина Фоміна прорвалися до електронної урни, через яку голосував на той момент прем'єр-міністр Росії Володимир Путін, і перш ніж їх схопила поліція, встигли перекинути апарат для автоматичної обробки голосів.На напівоголених дівчатах був напис "краду за Путіна!". За цю акцію Шачко отримала 12 діб арешту, Дєда - 10, а Фоміна - 5. Потім їх депортували в Україну.

Еміграція до Франції і статус політичної біженки

У 2013 році після декількох нападів на представників/-ць руху Femen, зокрема на політолога Віктора Святського та одну із засновниць руху Анну Гуцол, Франція надала Оксані Шачко політичний притулок.Після цього дівчина займалася переважно живописом. Вона створювала провокаційні роботи, часто користуючись іконописною технікою.Серед її робіт є, наприклад, зображення богоматері в паранджі чи ангела з автоматом.

ТСН із посиланням на подругу Оксани Шачко Марію Сільченко пише, що в Парижі вона виставляла свої роботи в галереях та навчалася в художній школі.

Однак у засновниці Femen були постійні фінансові проблеми. Вона часто жила у друзів, а приблизно за місяць до самогубства Шачко переїхала у соціальне житло на околиці Парижа, яке їй надала влада.

За словами подруги, Оксана Шачко тривалий час перебувала у пригніченому стані, а в повідомленні телеграм-каналу Paris Burns сказано, що до самогубства Оксана Шачко здійснила ще дві невдалі спроби звести рахунки з життям.

За словами Марії Сільченко, Шачко "важко переживала те, що із заснованого нею руху Femen її викинули і не враховували її незгоду з тим, що стали робити активістки".

На сторінці Femen у Facebook опублікований пост англійською, французькою та російською мовами у пам'ять про Шачко, в якому її називають "однією з героїнь нашого часу" і "справжнім бійцем".Сільченко також стверджує, що своє "художнє оточення" Шачко вважала лицемірним і їй здавалося, що люди навколо неї постійно намагаються видати себе за когось, ким вони не є.

Крім того, Сільченко зазначає, що Оксана Шачко не бачилася з матір'ю від моменту еміграції і не могла приїхати в Україну.

Що відомо про самогубство

Марія Сільченко розповіла ТСН, що спілкувалася з Оксаною Шачко незадовго до її самогубства - у ніч на 21 липня.

"Ми листувалися допізна, вона була дуже веселою, ми збиралися піти на якусь вечірку. Але потім я сказала, що захворіла і, мабуть, не піду. Тоді вона сказала - добре, тоді я завтра зайду і принесу тобі чарівні ліки і все буде добре. Ми попереписувалися трохи, вона була на вечірці зі своїм хлопцем, і після цього вони посварилися, і вона пішла додому. З тих пір зникла", - говорить Сільченко.

Коли на вихідних Шачко не зустрілася зі своїми друзями, Сільченко та хлопець Шачко Ніколо стали про неї хвилюватися. У понеділок, 23 липня, вони виламали двері в її квартирі і виявили тіло.

"Вона була у шафі. Коли Ніколо її побачив, виштовхав мене із квартири, щоб я її не бачила. Шафа була у неї величезна, як ціла кімнатка-комора", - розповіла Сільченко. Вона не пов'язує самогубство подруги з її сваркою з бойфрендом і стверджує, що вони любили один одного.

Одна із засновниць Femen Ганна Гуцол розповіла Українській правді, що Оксана Шачко повісилась.Дівчина залишила передсмертну записку англійською, що складається з короткої фрази "You are fake". Про це сказано в повідомленні в телеграм-каналі Paris Burns, який веде її знайома. Автор повідомлення стверджує, що записка адресована "паризькій богемі, з якою вона останнім часом багато спілкувалася". Пост з такими ж словами, як у цій передсмертній записці, був опублікований на сторінці Оксани Шачко в Instagram 20 липня.

Оксана Шачко співпрацювала із французькою письменницею Галею Акерман, яка написала книгу FEMEN (2013). У 2014 році режисер Ален Марго зняв документальний фільм Я - Фемен (фр. Je suis Femen) про Шачко.Ще одна колишня активістка FEMEN Яна Жданова (також живе в Парижі) в інтерв'ю Російській службі Бі-бі-сі розповіла про життя Оксани Шачко у Франції.

Бі-Бі-Сі: Чим Оксана займалася? Як складалося її життя в останні роки, коли про FEMEN стало менше чутно?

Яна Жданова: У нас був конфлікт в організації [Жданова, Шевченко і Шачко покинули рух після конфлікту з Гуцол - прим. Бі-бі-сі]. Ми всі втрьох, хто переїхав до Франції, пішли з організації. Оксана пішла в живопис, вона писала антирелігійні "ікони", у неї були виставки в Парижі, інших французьких містах, в Брюсселі. Оксана була дуже успішною панянкою, не тільки як активістка, але і як артистка. Вона була талановитою, деякі її "ікони" продавалися. Вона цілком досягла успіху як художниця.

У минулому році вона поступила до французької Академії витончених мистецтв, в цьому році закінчила перший курс. Вона знімала квартиру, жила з хлопцем, все було добре.

Бі-Бі-Сі: Тобто те, що сталося, для вас повна несподіванка?

Яна Жданова: Я не можу сказати, що це повна несподіванка. Оксана - дуже тонкого складу людина, вона завжди була дуже чутлива. Для нас всіх переїзд за кордон був стресом, і кожна переживала це по-своєму, особливо в тих обставинах - ми просто були вигнані з організації іншими учасницями.

Бі-Бі-Сі: У неї були проблеми з адаптацією?

Яна Жданова: Ні, це не проблеми з адаптацією, це проблеми з тим, як світ поставився до неї. Вона почувалася не достатньо затребуваною, незважаючи на те, що була успішною артисткою, працювала як модель для українських дизайнерів, брала участь в показах, її знімали для реклами. Для мене це шок, але з іншого боку я знаю, якою була Оксана. Не знаю, як вам це пояснити.

Бі-Бі-Сі: У вас у всіх було вже нове коло спілкування, або ви продовжували спілкуватися між собою?

Яна Жданова: Між собою ми продовжували спілкуватися, але в останній рік це відбувалося набагато рідше. Як-не-як, ми переїхали п'ять років тому, і за цей час у кожної склалося своє життя. Всі ми дорослі люди, у всіх є особисте життя, робота або навчання. Звичайно, ми не спілкувалися щодня. У Києві ми всі працювали в одному офісі, робили одну організацію і бачилися щодня. У Франції, після того як ми покинули організацію, ми стали бачитися набагато рідше.Одна з учасниць Femen, яка побажала залишитись невідомою, розповіла strana.ua подробиці про Оксану Шачко.

"Вона була дивною дівчиною. Напевно, як будь-яка творча людина, така - не від світу цього. По юності вона взагалі була аутистом. Постійно мовчала, спостерігала, потім розговорилася. Абсолютно безстрашна і безбашенная. Вона була в групі дівчат, яких викрали КДБ в Мінську під час акції проти президента Лукашенка, коли їх роздягнули і вивезли в ліс. Вона без страховки залізла на верх екрану, коли під час Євро-2012 ми протестували на чемпіонаті. Альпіністи боялися її знімати. Але сила її була навіть не в цьому, а в рукоділлі. Саме вона готувала весь інвентар, написи, все робила руками, створювала, оздоблювала. Все руками. І петлю собі змайструвала на совість. У Оксани була карколомна зовнішність, але вона ніколи цим не користувалася, Оксана свідомо придушував свою красу. Просто і неохайно одягалася, рідко користувалася косметикою. Любила життя, випити, покурити. Батько був дуже проблемний. Мати - прекрасна жінка з Хмельницька".Джерело-1, Джерело-2, Джерело-3