Наказ Мінборони № 292 легалізує жінок на фронті


З ініціаторкою проекту «Невидимий батальйон» Марією Берлінською говоримо про можливі перешкоди у шляху до легалізації жінок у ЗСУ.

Ольга Веснянка: Є новини щодо Міноборони і служби жінок на фронті?

Марія Берлінська: «Невидимий батальйон» — проект, який спершу був просто  соціологічним дослідженням, згодом перетворився на цілу громадянську кампанію. За більш ніж півроку свого існування ми досягли певного результату. Цим результатом є наказ Міноборони України про затвердження змін до тимчасових переліків військово-облікових спеціальностей та штатних посад рядового сержантського та старшинського складу та військовослужбовців жінок і тарифних переліків посад вищезазначених військовослужбовців №292.

Цей документ фактично легалізує жінок у армії. Не може бути такого, щоб жінки воювали на бойових позиціях, а через те, що нормативні акти забороняють їм займати посади гранатометиць і снайперок, їх оформлювали кухарками і швачками. Це позначається як на грошовому забезпеченні, так і на військовій кар’єрі.

Ольга Веснянка: 29 червня цей наказ вже було оприлюднено. Чого чекати далі?

Марія Берлінська: Його досі не оприлюднили, хоча офіційно мали це зробити. Далі необхідно чекати наступних кроків, адже це — тільки перший крок. Так, наприклад, в перелік включили далеко не всі посади, ВДВ взагалі обійшли стороною. Це наш перший результат. Вперше в історії української армії нам вдалося пробити цю стіну. Йдеться не тільки про гендерну рівність, а й про професійний критерій. Нам важливо, щоб люди, які приходять у сектор безпеки і оборони були професіоналами.

Ольга Веснянка: Нещодавно ви бачилися з Надією Савченко. Як вона оцінює службу жінок в тому числі й у повітряному десанті?

Марія Берлінська: Найвідоміший у світі воїн-українець — жінка, але в Україні досі діють дискримінаційні закони. Надія ставиться до цієї ініціативи дуже позитивно. В її книзі дуже багато сторінок присвячено тому, скількох зусиль їй коштував вступ в інститут, адже їй прямим текстом говорили: «Девушка, у вас одна проблема и это то, что вы девушка».

Ольга Веснянка: Сьогодні ми були присутніми на зустрічі щодо імплементації в Україні цілей сталого розвитку. В ній брав участь і представник Міноборони​. Як ви думаєте, більше не буде перешкод у шляху до легалізації жінок у ЗСУ?

Марія Берлінська: Потрібно розуміти, що спротив, звичайно, буде. В Міноборони є люди, які керуються здоровим глуздом, а є ті, що керуються радянськими стереотипами — в тому числі й чоловіки, успіх жінки для яких означає їхню автоматичну поразку. Півроку тому, коли все це починалось, в кулуарах мені говорили, що в нас нічого не вийде. Я ж казала, що у нас жінки воюють вже понад 2 роки і виключати їх зі служби тільки за фактом статі — не чесно.

Нагадаємо, що до наказу МО №337 внесені зміни, які дозволяють жінкам-військовослужбовцям призначатися на ті бойові посади, які пов’язані з більшим ризиком і відповідальністю у ЗСУ, — повідомив журналістам  «Громадського радіо» заступник начуправління морально-психологічного забезпечення підготовки та застосування військ ЗСУ Віталій Голота.

Заступник міністра оборони Ігор Долгов на брифінгу сказав, що більше третини тих, хто від початку 2016 року пішов у армію за контрактом, це жінки.

Джерело