У Харкові створять перший коворкінг для мам. Альона Дружиніна: «Я дуже хочу дати жінкам можливість бути самостійними і незалежними»
Аліна Курлович, власна кореспондентка ГІАЦ «КРОНА»


Ініціативна та соціально активна мама-підприємиця Альона Дружиніна, народивши другу дитину, вирішила, що у Харкові необхідно створити коворкінг для мам. Аби ті жінки, які перебувають у декретній відпустці, не ставили своє життя на паузу, а мали змогу і далі працювати, відпочивати та навчатися. Альона вже запустила проект на краунфандінговій платформі для збору грошей.

Вона поділилася з ГІАЦ «КРОНА», на якому етапі наразі знаходиться бізнес-проект, коли чекати на його старт та, власне, які ідеї вона втілюватиме у першому Харківському коворкінгу для мам під назвою «Mamo.space».- Розкажіть, що ж таке коворкінг? Яка його мета і звідки він прийшов до нас?

- Коворкінг – слово незрозуміле, але лише воно найбільш точно передає зміст мого проекту. Перш за все, коворкінг  – місце, куди можна прийти, щоб попрацювати. Фактично, це робоче місце  – стіл, стілець, принтер, всі комунікації для ефективної роботи. До того ж, це спілкування з такими людьми, як і ти, – ініціативними і націленими на успіх, на досягнення своєї мети. Це ідея не нова, до нас вона прийшла з Америки. Американське студентство об'єднувалося заради можливості незалежно працювати, при цьому бути в колективі і допомагати один одному. Це головна мета коворкінгу, але у нас він для мам.


Ця та всі наступні фотографії з архіву героїні.

- Як виникла ідея створення коворкінгу саме для мам?

- Ідея виникла від мого «болю» – мені ніде було працювати. Я з дитиною не можу нікуди піти: якщо няні немає – життя зупиняється. Коли ти знаходишся в режимі, що повторюється день у день, ти починаєш занурюватися в депресію, незважаючи на те, що ти дуже сильно любиш свою дитину, чоловіка і дім. Ти хочеш піти в кіно, поспілкуватися з подругами, займатися якоюсь діяльністю, але не можеш. Ти немов тимчасово перестаєш бачити. Приблизно ось так впливає на тебе декрет, адже це серйозно обмежує тебе фізично.
До того ж, я б хотіла вчитися, але, маючи дитину, я можу собі дозволити лише онлайн-навчання. Організатори/-ки заходів пишуть, щоб приходили з дітьми, але фактично, якщо ти прийдеш туди з дитиною, окремо умов для неї не буде. Тебе наче й візьмуть, але… Аудиторія налаштована на роботу, твій малюк починає вередувати, кричати – це відволікає. Люди починають обертатися і поглядати на тебе. Потім у якийсь момент ти вже звинувачуєш себе, бо відволікаєш. У цей час ти і сама не можеш вчитися, бо займаєшся дитиною. Коли я побачила цю реальність, я зрозуміла, що робочий час для мам має бути організований інакше.- Мamo.space – що ж це буде за майданчик?

- Це місце, що буде розділене на кілька зон: робоча зона, де мами зможуть попрацювати, івент-зона, зона для дитини з нянечкою, кав’ярня та зона для навчання. Коворкінг Мamo.space – не прибутковий проект, однак це все ж таки бізнес-ідея – тому кожну послугу треба буде оплачувати. Я не хочу отримати грант, використати його і забути про проект. Моя мета – щоб у майбутньому він самоокуповувався.
У Києві та Дніпрі вже є схожі проекти і, дивлячись на них, я перейняла цінову політику. Наприклад, робоче місце за годину коштуватиме 60 гривень. Насправді, стільки коштують послуги няні. Однак тут жінка може працювати в той час, коли у сусідній кімнаті її дитина під наглядом кваліфікованої няні. Якщо жінка захоче нефіксоване робоче місце, це коштуватиме 2300 гривень на місяць, а фіксоване – 3000.- Для вас дуже важливе в цьому проекті – навчання для жінок. Чому?

- Я дуже хочу дати жінкам можливість бути самостійними і незалежними. Адже, коли ти знаходишся в декреті, ти потрапляєш у залежність від чоловіка. Це дуже складно. Для мене – взагалі жахливо, та я й не змогла. Я працювала і під час вагітності, майже відразу після пологів вийшла на роботу. Я знаю, що повинна робити щось своє, мати власні гроші і приймати рішення.
У декреті ти ще й фінансово обмежена. Держава щомісяця дає тобі підтримку лише в розмірі 800 гривень. Жінка починає думати, як заробити з дитиною на руках. Багато хто вирішує займатися рукоділлям. Але це не ті гроші, на які жінка може дозволити собі щось. Тому я хочу дати дівчаткам самостійність – не дати рибку, а дати їм вудку, гачок і навчити ловити їх цю рибу. Завжди. У будь-якій ситуації. В будь-якому місці. Я вже не перший рік успішно займаюся бізнесом і маю ресурси, аби їх навчити.

- У чому ж полягає «вудка» і навчання?

- Одне з глобальних завдань – це запустити у Мamo.space курс, де навчатимуть будувати бізнес з нуля та допомогатимуть грошима на старті. Щоб матусі приходити до мене навчатися, а потім створювали бізнес. Під цей проект я планую залучати бізнес-ангелів, інвесторів/-ок,  спонсорські  компанії. На курс з бізнесу я буду набирати людей, які дійсно хочуть створити власну справу,  а це означає, що у них вже є думки і плани, але вони бояться зробити перший крок. У Мamo.space також будуть проходити різні майстер-класи, бізнес-сніданки для мам, є ще багато задумів, але поки що це таємниця (посміхається). Це простір буде не тільки коворкінгом, освітньою платформою, кав'ярнею – він стане ком'юніті місцем.

- Не кожна мама зможе собі дозволити заплатити за послуги, про які ви розказуєте. Коворкінг може стати місцем роботи для матусь?

- Так, це передбачається, але це не як основа, радше як виняток. Це для матусь, які дуже хочуть пройти бізнес-тренінг, або їм потрібне робоче місце, але через брак грошей вони не можуть собі цього дозволити. Я буду підтримувати їх тим, що буду пропонувати їм попрацювати. Вони, заробивши в коворкінгу, сміливо зможуть іти вчитися.

- Ви плануєте влаштувати в цьому приміщенні ще й повноцінну кав’ярню. Розкажіть детальніше, чому саме кав’ярня?

- Не всі мами розуміють, що таке коворкінг. Перевіряючи ґрунт, я стала питати дівчат: «Вам необхідно попрацювати, два заклади знаходяться рівновіддалено від вас. Є кав'ярня з дитячою кімнатою, і є коворкінг з дитячою кімнатою. Що ви оберете?» Майже всі відповіли – «Кав'ярню».

Я зрозуміла, що кав'ярня – простіше. Всі відразу розуміють, що там має бути тепло, затишно, яскраво, чай, булочка і окрема кімната для дитини. Що ти можеш прийти поспілкуватися і попрацювати в той час, коли твоя дитина під наглядом. Вже зараз я розумію, що слід змінювати позиціонування, щось на кшталт «Кав'ярня-коворкінг для мам».

- Я думаю, що потенційних матусь-відвідувачок найбільше цікавить питання, а хто ж доглядатиме за дітками та в яких умовах вони перебуватимуть, поки їхня мама працює?

- Ми будемо приділяти велику увагу відбору нянь, що у нас працюватимуть. Щоб вони не просто добре ставилися до дітей і любили їх, а й щоб робили це професійно. У тому числі проходили додаткові курси з невідкладної допомоги, психології, педагогіки тощо. Про приміщення я ще не можу сказати, оскільки поки ще не зібрані гроші на крауфандінговій платформі.

- Скільки ж людей ви плануєте вміщувати у Мamo.space?

- У евент-зоні я планую розмістити 40-50 людей. Якщо ми говоримо про  робочі місця у вузькому смислі цього слова –  від 10 до 20 людей, які постійно перебувають у залі.

- Коли відкриття?

- Я думаю, що не пізніше червня. Цих трьох-чотирьох місяців цілком достатньо для того, аби зробити значну частину запланованого.