Сторінками історії: «КиївПрайд» тоді і зараз
Історія «КиївПрайду» розпочинається у 2012 році, саме тоді невелика група активісток і активістів вирішили створити рух. Перед ними постало безліч проблем: політична ситуація в країні, осуд суспільства та загроза життю. Тоді Прайд не був таким відкритим і великим, як зараз. Він пройшов довгий та тернистий шлях, щоб збирати тисячі людей. Ми поспілкувалися з членкинею цьогорічного оргкомітету  «КиївПрайду» та дізналися, що на нас чекатиме цього року.

– Якою буде тема цьогорічного «КиївПрайду»?

– В цьому році буде ювілейний марш, і тема всього тижня Прайду - «Видимість». Тема видимості важлива в двох аспектах: видимість ЛГБТ+ спільноти в нормативному світі серед населення України і видимість представниць різних ідентичностей ЛГБТ + спільноти. Дуже часто ми чуємо, що нас немає, і що нас не хочуть бачити, мовляв, займайтеся чим хочете під своєю ковдрою вдома. Досить тривалий час співтовариство ЛГБТ було гомоцентричним і андроцентричним, це  свого часу підривало формування лейсбійсько-бісексуального руху і трансруху, які зараз лише починають проявляти себе.

– Про що будете говорити протягом тижня «КиївПрайду»?

– Програма прайд-тижня буде складатися з кількох частин. Перед початком офіційного тижня проходитиме кінофестиваль, а на самому тижні будуть дискусії, круглі столи, зустрічі з представницями/-ками влади. На слуху буде тема камінг-ауту - їй присвячено відразу кілька заходів. Також тема видимості й представлення ЛГБТ людей в ЗМІ, політиці, активістському середовищі. На заходи запрошуються медійні персони, люди з різними ідентичностями та історіями.

– З відомих людей вже можеш когось назвати?

– Поки що я не можу говорити точно, тому що ще тривають переговори. Можу тільки сказати, що це люди шоу-бізнесу, телебачення, політики.

– За роки існування «КиївПрайду» які теми озвучувалися?

– Теми «КиївПрайду» завжди відповідали запитам культури і політичної ситуації в Україні.  У 2014 році як запит на події в Криму була тема «Країна єдина і ми її частина». Після нападу на марш у 2015 гаслом наступного року стала «Безпека людини - розвиток країни». Хотіли пояснити, що безпека важлива і потрібна, що це базова потреба. У минулому році була обрана тема «Країна для всіх» - це була спроба пояснити явище інклюзивності.

– Який рік став переломним для того, щоб «КиївПрайд» набрав сили і став більш безпечним?

– У питаннях безпеки ключовим став напад на поліцейського на марші. Поліція почала ставитися до цього серйозніше, і вже з 2016 року ми побачили прогрес у забезпеченні безпеки і вдалого відходу.

– Що це був за напад? Розкажи детальніше.

– Марш відбувався на Оболонській набережній. З одного боку була річка, а з іншого ультраправі прорвали оточення - вони почали кидати скло, взрив пакети, які вибухали, під час цього був сильно поранений поліцейський. Праві почали бити людей у самій колоні, і люди хаотично розбігалися. Дуже багато людей постраждало на відходах. Праві бігали по району й їх вихоплювали.. Мої подруги і друзі розповідали, що там якийсь ринок був, і вони ховалися в кіосках. А люди їх виганяли, бо це було небезпечно. Активісти/-ки намагалися вдавати з себе гетеросектуалів, розбиваючись на пари, але там було тільки 300 осіб, і видимих активісток і активістів неважко вирахувати. У цьому ж році вперше «КиївПрайд» отримав підтримку регіонів, влади та ЗМІ. ЗМІ змінило своє ставлення до нього. Вони почали його висвітлювати, а не іронізувати і виставляти його в негативному світлі. Також ми отримали велику підтримку світової спільноти.

– Кажуть, марш у цьому році буде особливим...

– У минулому році у нас вперше була платформа "драг-квін". Цього року ми плануємо більше, ніж одну платформу. Хочеться зробити масштабний марш - навіть не в плані кількості людей, а й за рахунок колон і оптичних ілюзій. У минулому році на Марш вийшло 2500 людей. Ми сподіваємося, що цьогоріч буде близько п'яти тисяч людей. Колона очікується грандіозна. Зараз ведуться переговори з поліцією, встановлюється маршрут. У минулому році частина сил поліції пішла на оточення контрмітингу правих, тому не вистачило поліцейських для повного закриття маршу позаду. Цього року поліцейських буде значно більше.

– Я знаю, що волонтерки і волонтери безпеки проходять певні навчання?

– В цьому році ми співпрацюємо з Гельсінською Спілкою. Тренінг безпеки - це буквально бойові навчання: хлопців і дівчат вивозять в ліс і репетирують всі варіанти подій. Підготовка відбувається в кілька етапів. Не кожна людина може стати  волонтером/-ою. Звичайно, це психологічна підготовка, надання першої медичної допомоги, базові правила, як проходить координація маршу, що робити в екстрених ситуаціях, розподіл ролей, хто, за що відповідає. Наприклад, у тому самому 2015 році, коли праві прорвали оточення, не всі волонтери/-ки безпеки змогли зреагувати через шок. Цього року готують приблизно 60-70 осіб. Це в два рази більше, ніж у минулому році.

– На сьогодні ще страшно бути видимою ЛГБТ активісткою?

– Так, на жаль, до цих пір - так. І це безпека не тільки на вулиці - це інформаційна безпека на заходах. Коли ми думаємо про наші дії,  наше перше питання - це безпека. У березні виходив ролик правого сектору, де вони вставили мою фотографію з підписом і ім'ям. Тоді відчула себе у небезпеці. Будь-яка людина може подивитися це, надумати собі щось, а потім побачити мене на вулиці і зробити зі мною все, що завгодно.

– Коли ж буде проходити прайд-тиждень цього року, а коли - сам марш?

– Прайд-тиждень триватиме з 11 по 17 червня. З 8 червня розпочнуться передпрайдівські заходи. Сам Марш відбудеться зранку 17 червня.

Більше детально про  «КиївПрайд»  ви можете дізнатися на офіційному сайті.