«Кесарів розтин – не альтернатива природним пологам» – гінекологиня
Відповідала на наші питання лікарка акушер-гінеколог з 18 річним стажем роботи Тетяна Касьяненко.- Чи має жінка право на кесарів розтин за бажанням?

- За бажанням кесарів розтин в Україні не робиться. Є абсолютно чіткі медичні показання з боку матері і плоду, коли варто вдатися до операції. Якщо жінка має ці показання, збирається консиліум щонайменше з трьох лікарів_ок, які приймають рішення, кесарити чи ні. Хочу сказати, що жоден_на висококваліфікований_на лікар_ка не скаже: «Та, підемо зробимо, щоб ти не мучилася!». Пологи – це фізіологічний процес: якщо жінка здорова, якщо розміри плоду і тазу відповідають один одному, якщо дитинка здорова, звичайно, жінці краще народжувати природним шляхом.- Як проходить операція КР?

- Кесарів розтин – це порожнинна операція з проникненням у черевну порожнину. Під час операції потрібне знеболювання або загальний наркоз. Лікарі_ки якомога швидше, буквально за 5-10 хвилин, намагаються вилучити дитину, щоб вона не отримала анестетика. Буває, діти теж сплять від наркозу – їх вилучають, а вони в наркозному сні замість того, щоб кричати.

Окрім цього, завжди є ризик кровотечі, інфекції та інших ускладнень саме під час операції. Жінка три доби знаходиться в палаті інтенсивної терапії. Отримує знеболюючі препарати, бо розріз на животі досить великий. Кесарів розтин – це не альтернатива природним пологам. Будь-який лікар_ка акушер-гінеколог_иня буде відмовляти жінку від кесаревого розтину.- Які існують показання для КР?

- Найбільш розповсюдженими показаннями для КР є наявність екстрагенітальної патології, тобто патології, не пов'язаної зі статевими органами, серцево-судинні захворювання, поганий зір, проблеми зі спиною та тазом, варикозне розширення вен, герпес на статевих органах, ВІЛ тощо. У цих випадках треба робити кесарів розтин. Збирають консиліум, у якому беруть участь фахівця_ині з тієї системи, у якій виявлено патологію: кардіологи_ині, офтальмологи_ині, травматологи_ині тощо, які вирішують, як краще для мами і дитини.

- У яких випадках для дитини краще робити кесарів розтин?

- Показаннями з боку плоду може бути неправильне його положення, наприклад, він лежить впоперек і не може бути народженим природним шляхом. Відшарування плаценти, коли плацента завчасно відшаровується і починається кровотеча, тоді теж треба кесарити і терміново. Якщо є рубці на матці, і є великий ризик їхнього розриву.На фото. Лікарка акушер-гінеколог з 18 річним стажем роботи Тетяна Касьяненко.


- Я чула розповіді матусь, яких кесарили через обвиття пуповиною, – чи це є показанням для КР?

- Обвиття пуповиною не є показанням для КР. Кожна третя-четверта дитина народжується з певним обвиттям – навколо шиї, ручки, з однократним, дворазовим, тугим, не тугим. Враховується ще ряд факторів: наприклад, плід крупний, а таз жінки – вузький. У такому випадку потужний період буде затягуватися. Ми (лікарі_ки) розуміємо, що плід великий, жінка може самотужки народити, але потуги будуть не 20, а 30 хвилин. Дитинка за наявності обвиття може не витримати. Тоді потрібен кесарів розтин.

- Чого чекати жінці після КР?

- Післяопераційний період триває довго. Жінка не може потім тривалий час піднімати важкого (максимум 3 кг), швидко почати займатися гімнастикою – до півроку це все їй протипоказано. Ці обмеження потрібні для профілактики післяопераційних гриж. ВООЗ рекомендує після звичайних пологів народжувати не раніше, ніж через два роки. Вважається, що організм жінки відновився і відпочив. А після КР – не раніше, ніж через три роки, тому що рубець на матці має сформуватися повністю.- Як переконувати матусь, які бояться народжувати?

- Насправді такі матусі не так часто зустрічаються, як може здатися. Але в таких випадках є адекватна психофізіологічна підготовка матері під час вагітності. Зараз існує дуже велика кількість шкіл, які вчать правильно дихати, показують точки знеболення, на які чоловік може надавлювати чи масажувати: на попереку, внизу живота. Тут найголовніше психологічний настрій, щоб вона була готова до дитини та пологів. І мала підтримку з боку чоловіка.

- До речі, чи зараз часто зустрічаються партнерські пологи?

- Зараз практично всі пологи партнерські. Бувають партнерські пологи, коли чоловік від початку до кінця з дружиною, а буває, що на час потуг (власне народження дитини) чоловік виходить. Це все залежить від того, як вирішить пара. Молодь зараз абсолютно спокійно залишається і на потуги.- Як лікарі_ки ставляться до партнерських пологів?

- Позитивно – якщо чоловік готовий до цього. Є такі чоловіки, які із задоволенням і цікавістю спостерігають за процесом пологів. Є чоловіки, які тримають за руку, допомагають тужитися, затримують дихання, передають свою силу дружині – оце я розумію допомога. Якщо чоловік таку допомогу готовий надати жінці під час пологів – це вітається, і лікарі_ки до таких чоловіків ставляться з великою повагою. А є такі, які хочуть просто подивитися, відео познімати – таких ми не любимо. Ще є дуже маленький відсоток чоловіків, які намагаються вказувати, що треба робити. Таких тим паче не люблять лікар_ки, бо ніхто ж не хоче зла ні матері, ні дитині – всі хочуть, щоб все благополучно відбулося. У нас був такий чоловік, який не дозволяв сердечко у дитинки послухати. Тому головне у партнерських пологах – щоб чоловік був опорою для жінки у цій важкій для неї ситуації, а не заважав лікарям_кам робити свою справу.