«Жіночий погляд»: у Харкові відкрився міжнародний фестиваль плакату «4-й Блок»
Міжнародний фестиваль екологічного плакату «4-Блок» цього року представляє більше тисячі робіт з 36 країн світу. Цей захід порушує проблеми екології за допомогою візуальних образів та мистецтва. Тема ювілейної трієнале – «Жіночий погляд: Заклик до дії». Основними номінаціями цього року стали «Світ», «Любов» та «Надія». Відкриття відбулося в «ЄрміловЦентрі» минулої  п’ятниці 20 квітня.

- Назва виставки пішла від «4 блоку» Чорнобильської атомної станції, і якраз 26 квітня на 5 річницю у 1991 році ця виставка була вперше відкрита. Це така виставка, яка відбувається раз на три роки. І у цьому році це вже буде десяте трієнале. Вже майже тридцять років вона існує! – розповідає засновник фестивалю Олег Векленко.

Протягом тижня у виставковому центрі можна буде побачити головну експозицію, до якої увійшли понад 300 плакатів, створені дизайнерами/-ками з 36 країн світу. Вперше в історії трієнале міжнародне журі складатиметься виключно з жінок. Ними стануть дизайнерки Елiс Твемлоу (Велика Британія), Парiса Ташакорi (Іран/США), Паола Трокслер (Швейцарія), Майа Вольна (Польща), Тетяна Борзунова (Україна).- Кожна трієнале виносить на поверхню уваги ті екологічні та соціальні теми, котрі поставали особливо гостро за останні три роки, – говорить співорганізаторка трієнале Марія Норазян. – Цього разу ми не можемо не зважати на те, що світ переживає новий етап «жіночого повстання»: ми, жінки, виборюємо собі право на справжню, а не декларативну рівність та перестаємо мовчати навіть на ті теми, які все ж залишалися табуйованими під час перших хвиль емансипації. Тому й тема – «Жіночий погляд: Заклик до дії».

У центрі, крім головної виставки, також проходить додаткова, що має назву «Дія: Голос». У виставці розміщено кілька десятків “живих плакатів”, крім цього паралельно відбувається відеотрансляція, у ній вміщено вже кілька сотень «живих плакатів».- Ми її збирали не з дизайнерських плакатів, як усю іншу трієнале, а з «живих плакатів», які протягом останніх 3-4 років малювали абсолютно різні люди, коли їм щось накипало. Таким чином ми хотіли висловити своє ставлення до тих чи інших подій, починаючи від «Майдану», акцій на підтримку наших військових і закінчуючи правозахисними акціями на підтримку жіночих прав, прав ЛГБТ, переселенців/-ок, людей з інвалідністю тощо, – розповідає авторка ідеї субвиставки Іванна Скиба-Якубова.

Супутникова виставка з усім трієнале має кілька перетинів: по-перше, у ній розміщені так звані «живі плакати» з безпосередніми закликами до прямої дії, а по-друге, тема ювілейної трієнале – «Жіночий погляд», а більша частина громадського активізму саме жінки.- Це такий період, коли відбувається шалена кількість подій, на які ти не можеш не реагувати і мовчати. Починаючи від побиття студентства, закінчуючи розгонами феміністичних акцій правими. Ти не можеш не висловлюватися проти цього. Це така спроба зафіксувати історію міста, хоча б коротенько в цьому голосі людей, які виходили на вулицю з плакатами, – говорить Яна.

Головні заходи фестивалю будуть проходити тут – у «ЄрміловЦентрі». Очікується ще більше десятка різних подій: концерти і театральні перформанси, дизайнерські виставкові проекти, хакатон, присвячений екологічній і соціальній взаємодії з містом, лекції та воркшопи від світових зірок дизайну тощо. Фестиваль триватиме до кінця квітня.

Аліна Курлович, власна кореспондентка ГІАЦ «КРОНА»