Полювання і війна. Вчені з'ясували, чому в історії людства з'явилася гендерна нерівність

Іспанські дослідники/-ці опублікували амбітне дослідження перших проявів гендерної нерівності в доісторичної Іберії.


Дослідники з відділу передісторії та археології в Університеті Севільї вивчили археологічні свідчення доісторичних суспільств у період неоліту на Піренейському півострові з точки зору статі, пише EurekAlert!.

Згідно з результатами їх роботи, які стосуються аналізу з точки зору біоархеологіі і погребальної археології, саме в неоліті вперше з'явилися гендерні відмінності, що означало домінування чоловіків в більш пізні періоди історії.

Щоб прийти до цих висновків, дослідники проаналізували дві групи показників. З одного боку, умови життя і демографічні аспекти; і, з іншого боку, погребальні практики. У першій групі вони вивчали такі фактори, як демографічне співвідношення чоловіків і жінок, раціон харчування, генетичні дані, рухи, найбільш поширені захворювання і виявлені маркери стресу.

У другому вони розглядали такі дані, як тип поховання, первинний або вторинний характер родовища, якщо це було індивідуальне або колективне поховання, просторова організація майданчика, стан і орієнтація тіл, погребальні артефакти, які було вміщено в могилу.

Вчені прийшли до висновку, що нерівність між чоловіками і жінками в цілому не була широко поширена в Іберії в добу неоліту. Однак поступово виникали ситуації, які вказують на домінування чоловіків над жінками. Автори вказують на чотири важливі лінії, в яких нерівність між чоловіками і жінками можна досліджувати в послідовні історичні періоди: їх доступ до похоронних обрядів, матеріальні умови їх існування, поява певних соціальних ролей для кожної з статей і зростаюча асоціація чоловіків з насильством.

Саме цей останній аспект найбільш очевидний в цьому дослідженні. Малюнки чоловіків, які полюють і б'ються, не мають аналогів в жіночих могилах. Тому автори/-ки вказують на народження ідеології, яка пов'язувала чоловіків із застосуванням сили.

У цьому сенсі вони підкреслюють, що створення різних ролей в залежності від статі та інших форм гендерної нерівності зіграло основну роль у зростанні соціальної складності, і цей фактор не завжди був добре зрозумілий в попередніх дослідницьких проектах.

Висновки дослідження означають археологічне підтвердження пропозиції антропологині Герди Лернер, яка в своїй книзі «Створення патріархату» висунула гіпотезу про те, що саме неолітичні суспільства стали свідками початку нерівності між чоловіками і жінками.

Джерело-1, Джерело-2