Гомофобія звичайна та вибіркова
Це Гарді Еміс і Аллан Тьюрінг.

Перший – професійний розвідник часів Другої світової війни, а потім – штатний кутюр’є британської королеви Єлизавети ІІ. Другий – математик, хімік, винахідник.

Вони – фактично ровесники, Тьюрінг на пару років молодший. Але скоріше за все вони ніколи не зустрічалися.

Обидва прислужилися Великій Британії, та навіть людству, у Другій світовій війні.

Перший керував підготовкою диверсійних груп у Європі, сам висаджувався з парашутом на окуповані території. Вбивав, мабуть. Принаймні Еміс відвідував окуповану Бельгію і керував там операцією Полювання на щурів – групи бійців союзників знищували найбільш затятих гестапівців і їхніх агентів.

Другий створив машини Bombe і Colossus. За допомогою них вдалося розшифровувати повідомлення воєнно-морського флоту і генштабу Третього рейху, закодовані Енігмою і Лоренцом – теж машинами, але для шифрування. Звісно, не самотужки. Проте саме Тьюрінг керував відділом криптографії у Блечлі-парку. Більша його заслуга у подоланні Лоренца. А вона була складнішою за Енігму.

Союзникам стали відомі поточні плани генштабу Гітлера і головне – маршрути німецьких субмарин. А це пришвидшило закінчення війни, і зберегло щонайменше два мільйони життів, як стверджують аналітики. Бо за всю війну німці потопили 3000 цивільних і близько 200 військових кораблів союзників.

Еміс і Тьюрінг були геями. Про це знало тільки обмежене коло знайомих, бо у часи їхньої молодості у Великій Британії, як і в багатьох країнах, одностатеві стосунки були кримінальним злочином.

Еміс тримав елітний модний салон. Дожив до глибокої старості – останні 43 роки зі своїм постійним партнером.

А от Тьюрінгу довелося пройти всі кола пекла державної і побутової гомофобії. Він пережив допити і суди, погодився замість тюрми годувати себе гормонами, які притлумлювали його лібідо, зробили імпотентом і в нього почали збільшуватися грудні залози. Незважаючи на світову важливість Тьюрінга як вченого, його вигнали з роботи. Це зрештою зруйнувало і вбило винахідника. Офіційно, він отруївся якимись ціанідами під час експерименту. На 42-му році.

А все через сам факт тілесного контакту з 19-річним Арнольдом Мурреєм. Той з приятелем показово пограбував будинок Тьюрінга, знаючи, що господар не галасуватиме. Однак вчений звернувся в поліцію, бо крім грошей злодії потягли щось важливе із його лабораторії і збиралися шантажувати. А замість захисту зустрів прискіпливі допити. Наївно розповів про подробиці ночі, яку провів із Мюрреєм. Відтак сам потрапив до суду.

І от питання. Про Еміса звичайно ж знали всі, кому треба, все. Ну, бо розвідка напевно має знати і в першу чергу про своїх. Але Еміс шив одяг для багатих жінок і, зрештою, королеви, тому, думаю, ніхто не смів навіть пискнути у його бік.

А Тьюрінг – ботан, неговіркий і мало відомий, бо засекречений. На такому – гріх не відірватися.

Чому за Тьюрінга ніхто не заступився? Було ж зрозуміло, що він вартий сотні емісів? Гарні шмотки важливіші? Виявляється так.

Автор:

Олег Шама
Редактор відділу Історія, НВ

Джерело