Гендерний скандал по-луцьки: або як студенток “цнотливості” вчили
Останній тиждень гендерна спільнота активно обговорює нещодавній випадок, що стався у Луцькому педагогічному коледжі. У закладі пройшов виховний захід, на якому студенток закликали берегти цнотливість до шлюбу. Вислови щодо дівчат що начебто “оступилися” були дискримінаційними: “Надкушене яблоко”, “Честь – єдина дорогоцінність дівчини” тощо. Окрім цього, лекторка апелювала до релігії. Це обурило гендерну спільноту та правозахисні організації. Ми спробували розібратися в ситуації, й дізнатися різні версії подій.

“ПЕРЛИ” ПОРІВНЯНЬ “ЕКСПЕРТКИ”

На сторінках “ВОЛИНЬ.POST” 29 березня з'явилася замітка про виховний захід, що відбувся в Луцькому педагогічному коледжі. У матеріалі ЗМІ сказано, що у коледжі для студенток 3-4 курсів був проведений профілактичний захід волонтеркою Центру «Life» на тему “Чистота дівчини”. У тексті наведені цитати лекторки, які, власне, й викликали резонанс у соціальних мережах.

Наводжу короткі витяги з тексту з виступу “експертки”, які нав’язувалися студенству, і які вважаються дискримінаційними, неприпустимими в освітньому середовищі.

“Сексуальні стосунки до шлюбу – це втрата почуття власної гідності. Честь – єдина дорогоцінність дівчини. Це картина життя, живопис релігійності, вікно вихованості, душа чистоти та пристойності. Але мало в кого вона є (…)”.

“На прикладі надкушеного яблука і розтріпаної подарункової коробки волонтерка центру продемонструвала, як неприємно отримувати те, чим користувалися до тебе”.

Гендерна експертка розповідає, що у патріархатному суспільстві до жінок вимоги не такі, як до чоловіків. Вище зазначені вислови беруть свій початок з традицій українського народу, але суспільство вже давно змінилося. Сьогодні жінка має право самостійно обирати собі чоловіка, кількість партнерів та, власне, розпоряджатися своїм тілом.- Абсолютно принизливе порівняння з вживаним предметом і надкусаним яблуком виглядає як банальне залякування (як іще не згадали простирадло на весільному ложі...). Традиція чисто патріархатна, коли було важливо, щоби жінка народила дитину саме від представника цього роду і обов’язково була незайманою, хоча як відомо, не завжди це було так і тоді. Загалом, враження таке, що ця "лекторка" була "законсервована" років на 80-100 і вийшла як джин з лампи. Найважливіше: кожна (кожен) має право робити власний вибір як вчиняти з інтимною близкістю і нести за це відповідальність, - говорить гендерна експертка Тетяна Дрожжина.

ЮРИДИЧНИЙ ПОГЛЯД

Дізнавшись про цей випадок в навчальному закладі правозахисна організація Ліга захисту прав жінок “Гармонія рівних” не змогла стояти осторонь. Юристки опублікували офіційне звернення до Міністерки освіти Лілії Гриневич з проханням провести перевірку Луцького педагогічного коледжу та притягти до відповідальності винних.

- Волонтерка свої особисті переконання (на які будь-хто має право) подавала як істину в останній інстанції, принижуючи незгодних з власною позицією. Тим самим молоді люди, які практикують дошлюбний секс, апріорі визначалися людьми без честі та такими, що були у вжитку, якими вже огидно «користуватися». Тобто живі люди ототожнювались з речами, - заявила керівниця Ліги захисту прав жінок “Гармонія Рівних” Олександра Голуб.

У листі правозахисної організації вказано, що подібні лекції в навчальних закладах неприпустимі, адже цей виступ мав усі ознаки «шеймінгу» – практики цілеспрямованого приниження людини через стереотипи. Закон України «Про освіту» забороняє залучати здобувачів освіти до участі в заходах, організованих релігійними організаціями чи політичними партіями (об’єднаннями), крім заходів, передбачених освітньою програмою. А стаття 35 Конституції України гарантує свободу світогляду.

ЧОМУ ТАК ВИЙШЛО

У гендерному центрі Луцького педагогічного коледжу кажуть, що про цей захід дізналися вже постфактум з газети і також були сильно здивовані такою подією. Після того, як дізналися, почали вивчати статут організації, що дозволила собі дискримінаційні вислови у присутності студенства. Як говорить керівниця гендерного центру, у Центрі «Life» й в статуті було прописана їхня позиція “до шлюбу ніякого сексу”. Зазвичай, коли до коледжу запрошують представників громадських організацій на виховні години, обумовлюється, що про релігію говорити не можна. Цього разу темою виступу була зазначена профілактика інтимного життя.- Куратори час від часу просять, щоб запрошували, розказували про те, чим загрожують аборти, ранні статеві стосунки, як шкідливо для молодого організму, що потім вони не можуть мати дітей. Це був профілактичний захід. Був він у позаурочний час, - розповідає соціальна педагогиня ЛПК Ірина Черемис.

До цього вже близько 5 років до них ходила інша фахівчиня з цього ж центру, яка, за словами представниці гендерного центру коледжу, була провіреною, саме тому нікому й на думку не спало, що нова лекторка може так подати матеріал.

- Звичайно, ми вважаємо це неприйнятним. Вже й мова про співпрацю з цією організацією не йде. І взагалі тепер фільтруємо усіх, хто йдуть до дітей. Студентки у нас надто спокійні у цьому плані. Одним сподобалося, іншим ні. У одних реакція така, що вони не побачили нічого негативного, інші сказали, що вони не сприйняли усього того, що там говорили, - розповідає керівниця Гендерного центру Луцького педагогічного коледжу Галина Єрко.

ЩО ДАЛІ...

Радниця з гендерних питань Міністерки освіти України Олена Малахова звернулася до Департаменту вищої освіти, щоб вони прокоментували цей випадок. Наразі чекаємо офіційні відповіді від Міністерства та Департаменту. Щойно будуть отримані усі відповіді, - ми вам повідомимо на своїй сторінці у мережі Facebook.

Власна кореспондентка ГІАЦ «КРОНА» Аліна КУРЛОВИЧ