Сім місяців у в'язниці за ляпас. Історія 17-річної палестинки Ахед Тамімі
29 липня 2018 року звільнили із в'язниці 17-річну палестинку Ахед Тамімі, яка провела сім місяців за ґратами за напад на ізраїльського солдата у грудні 2017 року.

«НовоеВремя» розповідає про дівчину-підлітка, яка перетворилася на символ палестинського опору.


Народилася у сім'ї активіста

Ахед Тамімі народилася 31 січня 2001 року в селі Набі Саліх приблизно за 20 кілометрів на північний захід від Рамалли (адміністративна столиця Палестини - ред.), На Західному березі річки Йордан.

Бассем Тамімі говорить про арешт своєї дочки, 20 грудня 2017 рокуЇї батько Бассем Тамімі багато років є палестинським активістом і щотижня організовує акції протесту проти ізраїльських поселень на палестинських територіях. Ізраїльська влада арештовувала Бассема Тамімі більше 10 разів. За словами активіста, він виступає за низовий ненасильницький опір, однак вважає, що кидання каменів є важливим символом палестинського опору Ізраїлю.

Щоб захистити Ахед, її родичі перевезли дівчинку до Рамалли. Там вона могла здобути середню освіту без необхідності проходити ізраїльські контрольно-пропускні пункти по дорозі. За оцінкою її батька, сімейний будинок, який був намічений на знесення у 2010 році, незадовго до затвердження в селі рішення про щотижневі протести, станом на кінець 2017 зазнав приблизно 150 рейдів військових.


З дитинства брала участь у протестах

Ахед Тамімі разом зі своїми родичами з дитинства брала участь в акціях протесту.

Коли Ахед було 11 років, її сміливість високо оцінив президент Палестини Махмуд Аббас - у серпні 2012 року дівчинка спробувала втрутитися під час арешту її матері. У тому ж році вона стала всесвітньо відомою після появи відео її зіткнення з ізраїльським солдатом, який заарештував її старшого брата. На початку відео Ахед Тамімі замахується на нього кулаком і кричить.Після цього Реджеп Тайіп Ердоган запросив її відвідати Туреччину.

Через три роки з'явилося ще одне відоме відео з Ахед Тамімі. На цьому відео 14-річна Ахед б'є і кусає солдата, який схопив її брата за кидання каменів.
Протест, що закінчився арештом

15 грудня 2017 року, незабаром після того, як президент США Дональд Трамп заявив про визнання Єрусалиму столицею Ізраїлю, 16-річна Ахед Тамімі брала участь у черговий демонстрації в селі Набі Саліх. Під час цього протесту близько 200 демонстрантів кидали каміння в ізраїльських солдатів. Щоб придушити протест, солдати увійшли, зокрема, у двір родини Тамімі.

Її батько повідомив ЗМІ і правозахисникам, що під час акції протесту 15-річного двоюрідного брата Ахед Мухаммеда поранили в голову гумовою кулею з близької відстані, повідомляли CBS News. Щоб видалити кулю, яка увійшла через рот підлітка і застрягла в мозку, хірургам у Рамаллі довелося видалити частину його черепа, зазначає видання. Ізраїльська армія підтвердила виданню, що використовувала гумові кулі, але заявила, що у них немає інформації про потерпілого хлопчика.

За словами батька Ахед, вона була засмучена через стрілянину, коли пішла до солдатів. На відео, яке поширила її мати, видно, що дівчина, яка підійшла до них разом із матір'ю та кузиною Нур, штовхає і б'є солдат, які практично ігнорують "напад". У якийсь момент вона дає одному з них ляпаса.За даними Amnesty International, інцидент стався у дворі сім'ї Ахед Тамімі.

19 грудня вночі Ахед Тамімі заарештували.

Їй пред'явили обвинувачення за 12 пунктами. У березні 2018 року вона визнала себе винною за скороченим списком обвинувачень, уклавши угоду з прокурорами. Серед обвинувачень, провину за якими погодилася визнати дівчина-підліток, був напад.

24 березня 2018 року Ахед Тамімі засудили до восьми місяців ув'язнення.


Звільнення Ахед Тамімі

Справа Ахед Тамімі привернула міжнародну увагу. У правозахисній організації Amnesty International заявили, що її ув'язнення суперечить міжнародному праву і закликала негайно її звільнити.

Проте, дівчина провела в ув'язненні більшу частину терміну, до якого її засудили. У день свого звільнення, повернувшись додому, Ахед Тамімі закликала продовжувати боротьбу з "окупацією Ізраїлю". Вона також заявила, що продовжить навчання в університеті і вивчатиме право, "щоб я могла заявляти про випадок моєї країни на всіх міжнародних форумах і була здатною представляти інтереси ув'язнених"."Тюрма навчила мене багатьом речам, я змогла знайти правильний спосіб доставити повідомлення моєї батьківщини", - додала вона.


Як сприймають Ахед Тамімі

Для палестинців 17-річна Ахед Тамімі - героїня протестів. Президент Палестини Махмуд Аббас зустрівся з Тамімі та її матір'ю. Він назвав дівчину зразком "мирного цивільного опору", повідомляє Reuters.

Ізраїльська поліція заявила, що 28 липня заарештували двох італійських художників після того, як вони намалювали мурал із зображенням Тамімі на стіні у місті Віфлеєм на Західному березі річки Йордан. Їм наказали покинути країну протягом 72 годин, інакше вони будуть депортовані.Мурал із зображенням Ахед Тамімі у Віфліємі / Фото: EPA

Згідно з повідомленням поліції, італійці і палестинець були заарештовані, коли вони намагалися втекти на своїй машині, "за підозрою у псуванні стіни на палестинській стороні після того, як їх бачили на ній з закритими обличчями".

Ахед Тамімі - одна з небагатьох протестувальників(/-ць) у Палестині, хто отримав міжнародну популярність.

Часто це пов'язують з її зовнішністю, яка не відповідає стереотипу про палестинських жінок - пригноблених і другорядних, говорить Хонайда Ганім, директор Палестинської форуму ізраїльських досліджень, передає Aljazeera.

За його словами, через це часто говорять, що Ахед Тамімі не може бути палестинкою, а лише грає таку роль.Махмуд Аббас і Ахед Тамімі 29 липня 2018 року / Фото: EPA

Сатирик і телеведучий Ассаф Харель звернув увагу на те, що першою реакцією ізраїльської громадськості на відео, на якому Ахед Тамімі дає ляпаса солдату, була позитивною.

"Перша реакція ізраїльської громадськості - їм сподобався цей запис, і всі ділилися ним, кажучи, що ми дуже пишаємося тим, що ізраїльський солдат стримує себе", - сказав він. Однак пізніше, за словами Хареля, люди "стали дивитися на нього під іншим кутом: як ми можемо дозволити маленькій дівчинці так говорити, погрожувати солдату і бити його, а ми при цьому нічого не робимо?".

Джерело